Vizsgaszint – IGP 1 Nemzetközi munkakutya vizsga (FCI-IGP 1-3) A munkakutya-vizsgán 3 nehézségi fokozat van. Minden szinten a kutyának legalább megfelelő eredményt kell elérnie 3 ágazatban (A nyomkövetés, B engedelmes munka, C őrző-védő munka).
A – ágazat – nyomkövetés
Általános rendelkezések / vizsgaszintek
Nyomfektetésre alkalmas talaj
Nyomfektetésre alkalmas terület minden természetes talaj, pl. rét, mező és erdei talaj használható a nyomkövetéshez. Minden vizsgaszinten lehetőség van arra, hogy a nyom a rendelkezésre álló nyomterülethez igazodjon, mely sorén területváltás vagy út keresztezése is lehetséges.
A nyom fektetése
A nyomot az FCI-IGP 1 vizsgák során a kutyavezető maga fekteti le. Az FCI-IGP minden más szintjén a nyomot egy idegen nyomfektetőnek kell leraknia.
A nyom kezdőpontját egyértelműen meg kell jelölni a földbe helyezett táblával (katlanjelző), közvetlenül a kezdőponttól balra. A nyomfektető rövid ideig megáll a kezdőpontnál (szimatkatlan), és természetes járással, normál léptekkel halad a jelzett irányba. A nyom lefektetésénél ügyelni kell arra, hogy az természetes, normál járásban legyen lefektetve. A töréseket is normális tempóban fektetik le, ahol biztosítani kell, hogy a folyamatos keresőmunka lehetséges legyen. A nyom nem lehet megszakítva (lásd a nyomleírás végén található vázlatot). A nyomfektető részéről természetellenes járással, csoszogással vagy a járás megszakításával történő segítségnyújtás a nyom teljes területén nem megengedett.
Nyomtárgyakat a törésektől számított 20 lépésen belül sem előtte sem utána elhelyezni nem szabad. A tárgyakat a nyomfektetéskor menetközben kell elhelyezni. Az utolsó tárgy letétele után még 10 lépést egyenes irányban meg kell tenni.
Tárgyak
A tárgyak nem lehetnek 20 lépésen belül a töréstől, és a nyomvonalon, a lábnyomok között kell elhelyezni őket, vagy ha a terepviszonyok (magas növényzet) megkívánják, akkor a lábnyomokban. Az utolsó tárgy lehelyezése után a nyomfektetőnek még legalább 10 lépést egyenes irányba meg kell tennie. A tárgyak színe nem térhet el jelentősen a tereptárgyak színétől.
A nyom lefektetése előtt a tárgyakat a kutyavezetőnek (FCI-IGP 1) meg kell mutatnia a bírónak vagy a nyomfektetésért felelősnek. Csak olyan tárgyak használhatók, amelyeket a kutyavezető / nyomfektető legalább 30 percig a zsebében hordott. Egy nyomon belül a lerakott tárgyaknak különböző anyagokból (pl. bőr, textil, fa) kell készülniük. Az FCI-IGP bajnokságokon a tárgyaknak számozottnak kell lenniük. Ezeknek a számoknak meg kell egyezniük a nyom számmal.
Ha egy nem bejelzett tárgyat a nyomfektető sem talál meg, az nem kerül levonásra. Ha több tárgyat nem találnak, a párosnak új nyomot ajánlanak fel. Elutasítás esetén csak a megtalált tárgyak kerülnek pontozásra. Ez a szabály nem vonatkozik az FCI-IGP 1 szintre, ahol saját nyom van lefektetve. Ebben az esetben a nem talált tárgyakért nem jár pont.
Tárgyjelzés
A tárgyak jelzése történhet fekve, ülve vagy állva (akár váltakozva) is. A tárgy jelzése történhet felvétellel is. Felvételt követően a kutya állhat, ülhet vagy apportírozhatja a tárgyat a felvezetőnek. A felvétel után, ha a kutya lefekszik hibának számít, illetve az is, ha a felvett tárggyal tovább halad. Ha a kutya apportírozza a tárgyat, akkor amint a kutya felvette a tárgyat, a kutyavezető leteszi a nyomkövető pórázt. A kutyától való távolságot a felvétel pillanatától a tárgy átvételéig meg kell tartani. A kutyának közvetlenül kell visszahozni a tárgyat, mellyel ülhet vagy állhat a felvezető előtt átadás közben. A kutyavezető egyetlen vezényszóval (erezd) elveszi a kutyától a tárgyat, és a “keresd” paranccsal újra elindítja a kutyát, miközben a kutya előtt/mögött vagy mellett áll.
A tárgyakat a kutyának a felvezető segítsége nélkül, közvetlenül és meggyőző módon, stressz vagy elkerülő jelek nélkül kell jeleznie.
Amint a kutya jelezte a tárgyat (ülve, fekve, állva), a kutyavezető leteszi a nyomkövető pórázt, közvetlenül a kutyához megy, felveszi a tárgyat és megmutatja a bírónak. A kutyavezető szabadon választhat, hogy melyik oldalról közelíti meg a kutyáját. Mindezt a bíró jóváhagyása nélkül is megteheti. A kutyának a tárgyakat határozottan és a nyomvonal haladási irányába kell jeleznie.
Az enyhén ferde tárgyjelzés (legfeljebb 30 fokban) akár ül, fekszik vagy áll nem kifogásolható. Az sem hiba, ha a kutya a kutyavezető irányába néz vissza, feltéve, hogy közben stabilan egyhelyben marad. A kutya viselkedésén azt kell látni, hogy jelezni akar, és nem azt, hogy jeleznie kell.
A kitűnő tárgyjelzés feltétele, hogy a tárgy helyzete közvetlenül a mellső mancsok előtt vagy között legyen. Nem fontos, hogy a kutya a tárgyat folyamatosan nézze. A kutyának a tárgyjelzés közben nyugodtnak és stresszmentesnek kell lennie egészen addig, amíg újra elkezdi a nyomkövetést. Ha a tárgyat a kutyavezető erős segítségével jelzi a kutya, meg nem találtnak kell értékelni.
Miután a kutyavezető a tárgyat megmutatta a bírónak, a “Keresd” vezényszóval indítja tovább a kutyát a nyomon. A tárgyjelzés utáni újra indításnál a kutyavezetőnek felegyenesedve kell állnia a kutyája mellett vagy közvetlenül mögötte. Az újraindítás a bíró jóváhagyása nélkül történik.
A tárgyak értékelésének vázlata
A vázlat durva útmutatásként szolgál. Az értékelés során a következő tényezőket kell figyelembe venni:
Szélviszonyok, A kutya mérete, A jelzés helyzete (ülve, fekve, állva) A = a nyom iránya. B = A tárgyak helyzete
A mancsok és a 8. és 9. tárgyak közötti távolság legfeljebb kb. 20 cm.
Nyomkövető felszerelés
A nyomkövető póráz hossza 5 méter az FCI-IGP 1 esetében. A nyomkövető felszerelés a póráz, a láncnyakörv, a nyomkövető hám vagy a Böttger hám. A felszerelést ill. a nyomkövető póráz hosszát a bírónak vagy egy arra felhatalmazott személynek a nyomkövető munka megkezdése előtt (legkésőbb a lejelentkezéskor) ellenőriznie kell. A rugalmas pórázok nem engedélyezettek. A nyomkövető pórázt a kutya háta fölött, a kutya oldalán vagy az elülső és/vagy hátsó lábak között lehet átvezetni. Közvetlenül a laza nyakörvre vagy a hám rögzítőgyűrűjére (nyomkövető vagy nyomkövető kutya) lehet rögzíteni (Böttger hám kiegészítő hevederek nélkül). A hám használatakor ügyelni kell arra, hogy a hátsó heveder ne nyúljon túl a kutya utolsó bordáján.
Időnként megereszkedhet a nyomszáron, a nyomkövető póráz, de a kutyavezető és a kutya közötti megkövetelt távolság nem szabad jelentősen csökkenteni. A póráz időnkénti földdel való érintkezése nem hiba. A kutyavezetőnek a póráz végét tartva kell követnie a kutyát. Nem számít, hogyan tartja a pórázt és milyen magasságban (egy kézzel, két kézzel, a pórázt átveszi-e a másik kezébe), ha ez nem zavarja a kutya munkáját. Mindemellett a kutyavezetőnek nem lehet a póráz megtartásával vagy a feszesség megváltoztatásával a kutyát segítenie. Kisméretű kutyák esetében a megkövetelt láncnyakörv helyettesíthető egyéb megfelelő nyakörvvel.
Szabadon keresés
A póráz nélküli nyomkövetésnél figyelni kell a kutyavezető és a kutya közti távolságra, melyet tartani kell, az FCI-IGP 1 esetében legalább 5 métert.
Lejelentkezés és a nyom befejezése
Felszólításra a kutyavezető a felszerelt kutyájával alapállásban jelentkezik a bírónál, és közli, hogy kutyája felveszi, apportírozza vagy jelzi a tárgyat. Lejelentkezéskor a kutyán lehet egy rövid póráz is, mellyel oda lehet vezetni a szimatkatlan elé kb. 2 méterre megközelítve. A rövid pórázt itt le kell venni. A nyom előtt, az indítás alatt és a teljes nyomkövető munka alatt minden kényszerítés tilos. A bíró utasítására a kutyát nyugodt tempóban a katlanhoz vezeti a kutyavezető, aki egy kiadott vezényszóval a kutyát láb mellé veheti. A szimatkatlan előtt kb. 2 méterre egy rövid megállás engedélyezett, ahol a kutya ülhet vagy állhat esetleg fekhet. Itt a kutyavezető a pórázt a kívánt pozícióba helyezi (póráz elvezetése, hámmal való összekapcsolás). A kutyát a szimatkatlanjelzőtől indítjuk, úgy, hogy a kutyavezető a kutya mellett vagy közvetlen mögötte áll.
A nyomkövető munka befejezése után a lejelentkezéskor a megtalált tárgyakat a bírónak be kell mutatni. Az utolsó tárgy jelzése utáni játék, jutalom-etetés a lejelentkezés és az elért pontszám megismerése előtt nem lehetséges. A lejelentkezés alapállásban történik. Ezt követően a kutyavezető által magával vitt póráz újra feltehető.
Indítás és a nyom kidolgozása
A nyomkövető munka a szimatkatlannál a keresésre kiadott vezényszóval kezdődik. A kutyavezető legfeljebb háromszor próbálhatja meg a kutyát elindítani. Ha a kutya a harmadik vezényszóra sem kezdi meg a nyomkövetést, akkor a nyomkövető munkát be kell fejezni és 0 pontra értékelhető. A második és a harmadik indítási kísérlet az első szár értékéből kerül levonásra. Minden további vezényszó kötelező – 1,5 pont levonást eredményez. A kutyának mélyen tartott orr-ral kell felvennie a szagot és azt végig mélyen tartott orr-ral, nagy kereső kedvvel, kitartóan és egyenletesen követnie kell. Fontos benyomás, hogy a kutyán látszódjon, hogy a nyomkövetés közben magabiztos és önállóan dolgozik.
A keresés sebessége akkor nem szempont, ha a kutya meggyőzően és intenzíven keres.
A szagfelvétel (a tárgyaknál az ismételtindítást is beleértve) a keresésre kiadott vezényszó használatával történik a már leírt módon, vagyis a kutyavezető a kutya mellett vagy közvetlen mögötte áll. A kutyavezető mozdulatlanul áll mindaddig míg a nyomkövető póráz végig fut a kezében. A kiengedési mód mindaddig nem fontos, míg az nem befolyásolja a kutya munkáját.
A kutyavezető viselhet kesztyűt, a nyomkövetés alatt. A pórázon egy természetes lazaság megengedett. A szimatkatlannál történő indítás nem időhöz kötött. A bírónak sokkal inkább arra kell hangsúlyt fektetnie, hogy milyen a kutya viselkedése, a kutya megfelelően veszi – e fel a szagot és milyen a kutya intenzitása a nyomon. Amennyiben a nyomkövető póráz rátekeredik a kutyára, akkor a kutyavezető a bíró engedélyével a kutyát a póráz végéről egy vezényszóval megállíthatja. Majd a póráz végéről a kutyához megy és kiszabadítja. Majd ismételten a póráz végére állva a „keresd” vezényszóval újra indíthatja a kutyát, ez nem kerül értékelésre. Miután a kutyavezető a kutya által megtalált utolsó tárgyat felmutatja, a bíró jelet ad a munka befejezésére.
Ezzel fejeződik be a bírálat.
Ezt követően egy rövid dicséret és feloldás megengedett (játék nélkül). A nyomkövetés befejeztével a kutyavezető kutyájával köteles jelentkezni a bírónál, alapállásban.
A nyomkövetés során a bírónak úgy kell megválasztania a közte és a kutya közötti távolságot, hogy az ne zavarja a kutya munkáját (kb. 10 méter távolság).
A nyomkövetés befejezése minden vizsgaszinten: az utolsó tárgyjelzés után nem kell a kutyát alaphelyzetbe hozni mielőtt a bíróhoz mennének. A kutyavezető a pórázon lévő kutyájával nem kell, hogy bemutassa a „pórázon való menetelés” gyakorlatot, hanem szabadon választhatja meg, hogyan megy a bíró elé a lejelentkezéshez. A bíró előtti lejelentkezésnek pórázon és alaphelyzetben történik.
Törések
A kutyának magabiztosan és meggyőzően kell kidolgoznia a töréseket. A törésben való körözés hibás és levonáshoz vezet. A kiszagolva történő ellenőrzés nem hiba, ha a kutya nem hagyja el a nyomszárat, levonás nem történik. A törés után a kutyának a keresést az előírt magas intenzitással, mélyen tartott orr-ral és egyenletes tempóban kell folytatnia. A kutyavezető és a kutya közti előírt távolságot a töréseknél be kell tartani. A kutyavezető addig nem hagyhatja el a nyomot, ameddig a kutya magabiztosan ki nem dolgozta a törést.
Dicséret
Csak az FCI-IGP 1-es szinten engedélyezett az alkalmi rövid dicséret (egy szó) a nyomkövetés során. De kizárólag csak a nyomszáron, nem a törések környékén, nem a kutya támogatásaként/segítségként, amikor a kutya a keresés során problémát old meg vagy elbizonytalanodik. Illetve nem adható a tárgyjelzés előtt sem. Ezenkívül a tárgyjelzéskor egy rövid dicséret minden szinten megengedett. Ez történhet a tárgy felvétele és felmutatása előtt vagy után, de nem mindkét esetben. A kutyavezető nem dicsérheti a kutyát akkor sem, amikor a nyomkövető pórázt veszi fel az újra indításhoz.
Megszakítás / kizárás
Ha a kutya elhagyja a nyomot és a kutyavezető visszatartja, a bírónak utasítania kell a kutyavezetőt, hogy kövesse a kutyát. Ha a kutyavezető nem követi az utasítást, a munkát meg kell szakítani.
Amennyiben az egyes vizsgaszinteken megadott nyomkidolgozási idő alatt a kutya a nyomot nem dolgozza ki, a bíró a nyomkövető munkát megszakítja. Ilyenkor a megszakításig mutatott teljesítményt értékelik.
A nyomkövető munka akkor is megszakítható, ha a kutya nem folytat kereső munkát (pl. keresés nélkül egyhelyben való tartózkodás, felemeli a fejét, visszatér a felvezetőhöz stb.), bár a kutya még mindig a nyomvonalon van, és a nyomvonal kidolgozására rendelkezésre álló idő még nem telt le.
Ha a kutya a nyomkövető munka közben vadat üldözőbe vesz, a kutyavezető vezényszóval megpróbálhatja lefektetni a kutyát. A bíró utasítására a kutyavezető magához hívhatja a kutyát és megpróbálja folytatni a nyomkövető munkát. Ehhez a kereséshez társított vezényszó kiadása engedélyezett. Amennyiben ez nem sikerül a kutyát ki kell zárni.
Megszakítás
Megszakítás esetén az addig elért összes pont megmarad, beleértve az addig teljesített ágazatok pontjait is. A megszakításig elért pontokat a teljesítményfüzetbe feljegyszik. Ha a kutya munkáját a C ágazatban szakítják meg, akkor azt 0 ponttal értékelik, viszont az A és B ágazatokban elért pontok megmaradnak.
Példák a megszakításokra, minden szintre vonatkozó
Kizárás / diszkvalifikáció
A kizárás időpontjáig szerzett összes pontot, beleértve a más ágazatokból szerzetteket is, törölni kell. A teljesítményfüzetben nem szerepelhetnek pontok vagy minősítés. A kizárás után a páros nem versenyezhet tovább más ágazatban sem. A kizárás okát a bírónak be kell jegyeznie a teljesítményfüzetbe.
Példák a kizárásra
Bejegyzés a teljesítményfüzetbe
A kutya nem engedi el a felvett tárgyat.
A szabad keresés során a kutya több mint 10 méterre elhagyja a nyomvonalat, és 3 vezényszó után sem tér vissza.
Engedetlenség miatti kizárás
A kutya nem semleges a közömbösségi teszten.
Közömbösség hiánya miatti kizárás
A kutyavezető sportszerűtlen viselkedése (pl. motivációs tárgyak és/vagy ételek magánál tartása).
A kutyavezetőnek az FCI-IGP-t, az állatjóléti törvényt vagy a közerkölcsöt sértő cselekedetei.
Csalás kísérlete tiltott képzési segédeszközök használatával.
Sportszerűtlen magatartás miatti kizárás
A nyomkövető munka értékelése
Az értékelés során különbséget kell tenni az elsődleges és másodlagos értékelési szempontok között. Az elsődleges értékelési szempontokra nagyobb hangsúly kell helyezni ezek képezik a nyomkövető munka értékelésének lényegi részét (legalább 80%).
Elsődleges elemek: A kutya magabiztos viselkedése a nyomkövetés során. Az intenzív és koncentrált, oldott kereső viselkedés. A tárgyak meggyőző és határozott jelzése.
A kutya nem indul el a nyomon 3 vezényszó után sem, az indításkor vagy a tárgyak jelzése után.
A kutya egy pórázhossznál távolabb hagyja el a nyomot, vagy a kutyavezető figyelmen kívül hagyja a bíró utasításait, hogy kövesse a kutyát.
A kutya nem éri el a nyom végét a megadott időn belül.
A kutyavezető nem követi a bíró utasítását, hogy kövesse a kutyát.
A kutya nem indítható újra, miután vadat űzött vagy elvonta a figyelmét.
Másodlagos elemek: A kutyavezető és a kutya közötti távolság, a tárgyjelzés sebessége.
Értékelési kritériumok
Az értékelés a szimatkatlanba történő indítással kezdődik. Az egyes szárak értékének a meghatározása azok hosszától, a terep jellegétől és az időjárási viszonyoktól függ figyelemmel az adott vizsga szint sajátosságaira is (a kidolgozandó szárak számára). A bírónak és minden kísérő személynek úgy kell elhelyezkednie, hogy a jelenlétükkel mozgásukkal nem zavarhatják a kutya munkáját a póráz hosszúságú (10 méteres sugarú kör a páros körül) területen. (javasolt, hogy a bíró oldalra kitérve, a nyomfektető pedig a kutyavezető mögött legalább 10 méterre lemaradva a nyomszáron haladjon).
A kutyavezető a bíró jelzése nélkül bemehet a kutyájához miután az a tárgyat jelezte.
A bíró szintén a kutyához mehet a kutyavezetővel együtt, hogy ellenőrizze a jelzett tárgy helyzetét. A bírónak a kutya megzavarása nélkül kell megközelítenie a kutyát. A jelzett tárgy ellenőrzése után és a nyom folytatása előtt a bírónak ismét el kell távolodnia, hogy ne zavarja a nyom folytatását.
A nyomkövetési munka teljes időtartama alatt a kutyát sem a nyomfektető, sem a bíró nem zavarhatja. A bíró a bírálat során nem csak a kutyát vagy a kutyavezető munkáját kell, hogy figyelembe vegye, hanem a terep adottságokat, az időjárási körülményeket, az esetleges zavaró tényezőket és a nyom időkiesését is. A bírónak a bírálatát az összes befolyásoló tényező figyelembevételével kell kialakítania.
Az értékelés során a következő kritériumokat kell figyelembe venni:
A kutya motivált kereső viselkedése mély orr-ral, állandó intenzitással koncentrál és egyenletes sebességgel történő nyomkövetés. Az egyenletes sebesség megtartása a törések előtt és után, valamint a tárgyak jelzése előtt és után. (A nehezebb területrészeken történő lassulás nem hiba abban az esetben, ha ez intenzív kereső viselkedéssel párosul)
A kutya képzési szintje.
A kutya kedvetlen nyomott viselkedése, a magabiztosság és motiváció hiánya különösen a tárgyak jelzése során mutatott stressz viselkedés jelentős mértékben csökkenti a munka értékét.
Együttműködés kutyavezető és kutya között.
Nehézségek a nyom kidolgozásában.
A nyom kidolgozása során jelentkező nehezítő körülmények, például a növényzet, a talaj, a domborzati viszonyok, a trágya, vagy állattetem a nyomon.
A kutya reakciója a vadak megjelenésére (mennyire zavarja meg a munkáját).
Időjárási körülmények: szél, hőség, hideg, eső, hó
Időjárási körülményekben történő változások (pl. reggeli párás terület a nyom kidolgozás idejére felszárad).
A bírónak értékelnie kell a kutya munkára való hajlandóságát, munkakedvét, magabiztosságát, vagy bizonytalanságát, stressz- vagy kerülő viselkedését a munka során. Ha a kutya már az elejétől fogva mélyen tartott orr-ral és intenzíven követi a nyomot, és az első törést kitűnően kidolgozza, a bíró nem kifogásolhatja, hogy a kutyának több időt kellett volna szánnia a szag felvételére a szimatkatlanban.
Levonások minden vizsgaszinten
Amennyiben a kutyavezető a szimatkatlan jelző tábla előtt már keresd vezényszót ad vagy ha a kutya a nyomkövetést a szimatkatlannál önállóan kezdi meg mind két esetben – 1 pont levonás jár.
Ha, a kutya a szimatkatlan jelző előtt önállóan kereső magatartást mutat anélkül, hogy a kutyavezető vezényszót adna, ez nem befolyásolja negatívan az értékelést. Ha a kutya a nyomszáron téves helyen mutat tárgyjelzésre utaló viselkedést és a kutyavezető tovább küldi úgy, hogy nem megy be a kutyához, hanem további vezényszót ad a keresésre a nyomkövető póráz végéről, – 2 pont kerül levonásra.
Ha a kutya a nyomszáron téves helyen mutat tárgyjelzésre utaló viselkedést és a kutyavezető odamegy a kutyához, – 4 pont levonás jár.
Ha a kutyavezető vizuális jelzést ad (földre mutat) a kutyának, hogy vegye fel a nyomot, – 2 pont levonás jár.
A törés levágása, a törésben való körözés, a folyamatos bíztatás, a pórázon- vagy szóban történő segítség a nyomkövetés vagy a tárgyjelzés során hibának minősülnek, és a hiba mértékének megfelelően csökkenti a munka értékét.
Vizelés vagy székletürítés: – 8 pont levonás
IGP 1 “A” NYOMKÖVETÉS – Maximális pontszám 100
Kitűnő 100 – 96-Nagyon jó 95 – 90- Jó 89 – 80- Megfelelő 79 – 70- Elégséges 69-O
IGP2025 <<A teljes szabályzat