Engedelmesség IGP 1 B Az egyes vizsgaszintek feladatainak áttekintése

Általános magyarázatok

Vezényszavak

A “hozzám” vezényszó helyett a kutya neve is használható. A kutya neve vezényszóval kombinálva kettős vezényszónak minősül.

A kutya reakciója a vezényszóra

A kutyának örömteli módon feszültségmentesen, és magabiztosan kell végrehajtania a gyakorlatot a kutyavezető parancsára. A félelem vagy a stresszes viselkedés súlyosságuknak megfelelően csökkentik a gyakorlat értékét.

További hangjelzések

1.további vezényszó: mínusz 1,5 pont

  1. további vezényszó: mínusz 2,5 pont

Ha a kutya a 3. vezényszó után sem hajtja végre a gyakorlatot, a gyakorlatot értékelés nélkül meg kell szakítani (0 pont).

Ha a kutya helytelenül hajtja végre a gyakorlatot (pl. az ülő gyakorlatban állva/fekve, a fekvő gyakorlatban ülve/állva stb.), a gyakorlatot (egyéb hibák figyelembevételével) legalább 50%-kal csökkenteni kell.

Ha a kutya vezényszó nélkül hajtja végre a gyakorlatot, a gyakorlatot mínusz 2 ponttal kell értékelni. Az apportírozásnál a levonás akár mínusz 2 pont is lehet, attól függően, hogy a kutya mikor kezdi el önállóan a gyakorlatot.

Jelentkezés

A B ágazat kezdetén a két kutyavezető és kutyáik alapállásban mutatkoznak be a bírónak, és elmondják a nevüket, a kutyáik nevét és a szintet, amelyen versenyeznek. Ez az FCI-IGP 1 szinten pórázon tartott kutyával, az FCI-IGP 2 és FCI-IGP 3 szinteken pedig póráz nélkül történik.

Egy gyakorlat kezdete és vége

A kutyavezetőnek legkésőbb akkor kell felvennie a kiindulási alapállást, amikor a második kutyavezető felveszi az alapállást a “Helyben maradás figyelemelvonással” gyakorlathoz. A bírálat mindig akkor kezdődik, amikor mindkét bemutatott kutya felveszi az alapállást az első bemutatandó gyakorlathoz. A bíró adja az utasítást a gyakorlat megkezdésére. Minden más, mint például fordulatok, megállások, ütemváltások stb. utasítás nélkül történik. Az előírt kb. 3 másodperces szüneteket be kell tartani, pl. a záró alapállásba rendelésnél, az apportfa tartásakor és elengedésekor, a kutya dicséreténél és egy új gyakorlat megkezdésekor. Ha a kutyavezető elfelejt egy gyakorlatot, a bíró felkéri a kutyavezetőt, hogy mutassa meg a hiányzó gyakorlatot. Nem vonnak le pontokat. A részgyakorlatok kihagyása csökkenti a pontszámot.

Alapállás

Az alapállás a kutya ülőhelyzete a kutyavezető bal oldalán. Minden gyakorlat egy alapállással kezdődik és végződik. Az alapállást minden gyakorlat előtt csak egyszer lehet felvenni az előre lépésből. Az alapállásban a kutya egyenesen, a felvezetőre figyelve ül, lapockája térdmagasságban a felvezető bal oldalán.

A kiinduló helyzetben a kutyavezető nem állhat széttett lábakkal, és mindkét karnak normál helyzetben a test mellett lazán lógnia. A beülésből a végső alapállásba való átváltáskor a kutya hátulról megkerülve vagy alternatívaként elölről befordulva is elfoglalhatja az alaphelyzetet a kutyavezetője mellett.

Ha a kutyavezetőnek további vezényszóra van szüksége ahhoz, hogy a kutya a záró alapállásba kerüljön, a gyakorlatot mínusz 1,5 ponttal kell értékelni, ha 2 további vezényszóra van szükség, akkor 2,5 pont levonás jár. Ha a kutya a második kiegészítő vezényszó után sem veszi fel az alapállást, az egész gyakorlatot “hiányos”-ként kell értékelni.

Felvezető szakasz

Az alapállásból kiindulva a felvezető szakasz után a “menet közben ültetés”, “mozgásból fektetés behívással”, “mozgás közbeni állítás” és “előre küldés fektetéssel” gyakorlatok végrehajtására kerül sor. A felvezető szakasz hossza minimum 10, maximum 15 lépés, amíg a megfelelő vezényszó el nem hangzik az adott gyakorlathoz.

Elhozatal

Azokban a gyakorlatokban, ahol a kutyát a gyakorlat helyéről elhozzák, ott a kutyavezető megközelítheti a kutyáját elölről vagy hátulról megkerülve is mellé léphet. A kutya behívásakor a vezényszó helyett a kutya neve is használható. A kutya neve a “hozzám” vezényszóval együtt kettős vezényszónak minősül.

Dicséret

A dicséret csak a kiinduló helyzetben megengedett minden egyes gyakorlat után. Ha a következő gyakorlatnál is ez az új kiindulási pozíció, akkor a kb. 3 másodperces időintervallumot be kell tartani.

Kivétel az FCI-IGP 1 esetében: A kutyát minden gyakorlat után röviden fel lehet oldani és meg lehet dicsérni. A rövid dicséret és oldás (maximum 5 másodperc) alatt a kutya elhagyhatja az alapállást. Az oldás után a kutyának új alapállást kell felvennie, és kb. 3 másodperces szünet után kezdődik a következő gyakorlat.

Szünet, kivárás (3 mp-es szabály) A következő helyzetekben kb. 3 másodperces szüneteket kell tartani:

Dicséret – egy gyakorlat kezdete

Elé ülés – változás a végleges alapállásra

Elé ülés – Az apportfa átvétele

Az apportfa elvétele – váltás a záró alapállásba

Gyakorlat vége – Dicséret

Alapállás – vezényszó végrehajtás

Testhelyzet hiba

Minden technikai gyakorlatban (ülés, leülés, állás) egy helyzeti hiba, a további helytelen viselkedésen kívül, 50%-kal csökkenti a teljes gyakorlat értékét.

Apportírozás

Az apportfa dobásakor engedélyezett egy kilépés. A láb visszahúzása után kb. 3 másodperc szünetet kell tartani. A bíróval való egyeztetés után a balkezesek számára megengedett, hogy a kutyának “ül” parancsot adjanak, hogy Az apportfát egy oldalra tett lépés után dobhassák. A kutyavezető ezután kb. 3 másodperces szünet után ismét a kutyához lép, hogy folytassa a gyakorlatot.

Ha a kutya a harmadik vezényszó után sem adja át az apportfát, a kutyát engedetlenség miatt ki kell zárni (diszkvalifikáció).

Apportfa

A kutyavezető csak a rendezők által a vizsgára bocsátott apportfák használhatók. Minden résztvevőnek ugyanazokkal az apportfákkal kell dolgozniuk. Az apportfáknak a következő feltételeknek kell megfelelniük: A fogórésznek fából kell készülnie

A fogórész és a talaj közötti távolságnak legalább 4 cm-nek kell lennie. FCI-IGP 1 az apportfa súlya- sík talaj 650 gramm, akadály apport nélkül, palánk apport nélkül

Akadály

Az akadály a következő méretekkel rendelkezik, és minden szinten azonos. Magasság 100 cm, szélesség 150 cm.

Palánk

A palánk 2 mászófalból áll, amelyek a tetején kapcsolódnak egymáshoz, és amelyek 150 cm szélesek és 191 cm magasak. A földön ez a két fal olyan

távolságra van egymástól, hogy a függőleges magasság (földtől a tetején) minden ágazatnál 160 cm. A fal teljes felületét csúszásmentes felülettel kell borítani. Mindkét fal felső felében 3 db kb. 24/48 mm-es mászóléc található. Egy vizsgán minden kutyának ugyanazon a ferde palánkon kell átmásznia.

További információk

A vizsga megkezdése előtt a bírónak ellenőriznie kell, hogy az előírt felszerelés rendelkezésre áll- e, és megfelel-e a vizsgaszabályzatnak. Az egyes gyakorlatok bírálata során a kutya viselkedését alaposan meg kell figyelni, az alapállástól kezdve a gyakorlat végéig.

Az értékelés elsődleges és másodlagos elemei

Gyakorlatok értékelésének alapelvei:

Elsődleges és másodlagos értékelési szempontok.

Annak érdekében, hogy a teljesítményt differenciáltabban lehessen értékelni, egyes feladatokat részfeladatokra kell osztani és az egyes részekben külön vizsgálni a kutya viselkedését és a feladatok végrehajtásának minőségét.

Különbséget kell tenni a gyakorlat elsődleges és másodlagos elemei között is. A gyakorlat elsődleges elemeire az értékelésnél nagyobb hangsúlyt kell fektetni, annak érdekében, hogy a lényegi elemek kerülhessenek előtérbe, a kevésbe fontos részgyakorlatokkal szemben. További részletek a gyakorlatok leírása alatt következnek.

Az FCI-IGP engedelmességi gyakorlatok végrehajtási vázlata

Gyakorlatok leírása

Szabadon követés

A kutyának az alapállásból az egyszeri “lábhoz” vezényszóra figyelmesen, örömmel és koncentráltan kell követnie a felvezetőjét, annak bal oldalán haladva úgy, hogy a kutya lapocka része a kutyavezető térdmagasságban legyen. A szabadon követés végrehajtásának formai követelményeit az FCI-IGP vázlatban szereplő formában kell végrehajtani. Az első egyenes vonalon történő haladás során 2 lövést (6 mm kaliberű) kell leadni 5 másodpercenként legalább 15 lépés távolságból, hogy ellenőrzésre kerüljön a lövésre történő reakció. A kutyavezető megállásakor a kutyának önállóan, gyorsan és egyenesen kell ülnie.

A gyakorlat kezdetén a kutyavezető legalább 50 lépésen keresztül megállás nélkül egyenesen halad a kutyájával.

Egy hátraarc fordulat és további 10-15 normál lépés megtétele után a kutyavezető először a futó, majd a lassú lépés tempót mutat be 10-15 lépésen keresztül. A hátra arc fordulatban a kutyavezetőnek minden esetben balra kell a fordulatot meg kezdeni, melynek során a kutyának lehetősége van a kutyavezető bal térd vonalában maradva azzal együtt fordulni, illetve a kutyavezető hátulról szorosan megkerülve a fordulat követően gyorsan visszatérni annak bal térd vonalába.

A futólépéseknek és a lassú lépéseknek egyértelműen különbözniük kell a normál járástól.

A tempóváltásokat köztes lépések nélkül kell végrehajtani. A második hátra arc fordulat után a kutyavezetőnek meg kell állnia. A kutyának a megállásnál vezényszó és habozás nélkül le kell ülnie. A páros ezután egy legalább 4 mozgó emberből álló csoporton halad át a megadott minta szerint. A csoportban a páros egy személyt jobbról és egy személyt balról kerül meg (nyolcas alakban), és a csoportban legalább egyszer meg kell állnia egy személy közelében. A bíró amennyiben úgy ítéli meg kérhet ismétlést. A bíró parancsára a páros elhagyja a csoportot, és a meghatározott helyen alapállást vesz fel. Ez egyben a következő gyakorlat kezdő alapállása is. A kutya dicsérete a csoport elhagyása után csak az utolsó alapállásban megengedett.

A kutyának a gyakorlatok közötti összekötő szakaszokon is szabadon követésben kell haladnia.
Értékelési kritériumok

Elsődleges értékelési szempontok: A kutya szabályos pozíciója a felvezető mellett, a kutya pozitív kisugárzása (motivált, feszültség mentes, koncentrált).

Másodlagos értékelési szempontok: Az alapállás végrehajtása az elején és a végén.

A hibák közé tartozik az elöl járás, az oldalirányú eltérés, a lemaradás, a lassú vagy tétova ülés az alaphelyzet felvétele során. A plussz vezényszavak, a kutyavezető által adott testjelek és egyéb segítségek, az alapállás hibái, a figyelmetlenség A kutya részéről hiba, ha a magabiztos viselkedés, illetve a munka iránti lelkesedés/motiváció hiányzik. Nem kívánatos a feszült viselkedés illetőleg a kutya természetellenes járásmódja sem.

Menet közben ültetés

1.Rész: Kezdeti alapállás, felvezető szakasz, ültetés végrehajtása, a pontok 50%-a.

  1. Rész: Eltávolodás a kutyától, visszatérés a kutyához, végső alapállás. A pontok 50%-a

A felvezető szakasz 10-15 lépés megtétele után a kutyának az “Ül” parancsra azonnal egyenesen kell ülnie anélkül, hogy a kutyavezető megváltoztatná a mozgását vagy hátra nézne. A kutyának magabiztosan és feszültség mentesen kell végrehajtania a parancsot, majd nyugodtan, a kutyavezetőre figyelve kell ülő helyzetben várakoznia. A kutyavezető legalább 15 lépésnyire eltávolodik, és a kutyája felé fordul. A bíró parancsára a kutyavezető normál tempóban visszatér a kutyájához, és közvetlenül a kiindulási pozícióba megy. A kutyavezető ezután röviden megdicsérheti a kutyáját.

Különleges rendelkezés az FCI-IGP 1 esetében:

A felvezető szakasz után a kutyavezető állva maradhat, majd az “Ül” parancsot adhatja, mielőtt eltávolodna a kutyájától.

Értékelési kritériumok

Elsődleges elemek: Az “ül” pozíció együtemű határozott felvétele. A kutya vezényszóra történő reakciója.

Másodlagos elemek: Alapállások a gyakorlat elején és végén, felvezető szakaszban mutatott viselkedés és figyelem a kutyavezetőre annak eltávolodása során.

A hibák közé tartozik a tétova leülés, a magabiztos viselkedés hiánya, a bizonytalan viselkedés és a vezényszóra adott bizonytalan vagy félelem- stressz reakciók, valamint a nyugtalan és figyelmetlen ülés. Ez az egyéb hibák mellett csökkentik a gyakorlat értékét. Ha a kutya feláll vagy lefekszik, a gyakorlatot az összes pontszám legfeljebb 50%-kal értékeljük.

Mozgás közben fektetés behívással

1.Rész: kiinduló alapállás, felvezető szakasz, fektetés kivitelezése. A pontok 50%-a.

2.Rész: A kutyától való eltávolodás, a kutya megközelítése, elé ülés és végső alapállás. A pontok 50%-a.

Az FCI-IGP 1 a 10-15 lépéses felvezető szakasz normál tempóban történik.

A kutyavezető az FCI-IGP 1 esetében legalább 30 lépést sétál, majd a kutyához fordul. A kutyának nyugodtnak és figyelmesnek kell maradnia a kutyavezetővel szemben, amíg nem kapja meg a behívási vezényszót.

A bíró jelzésére a kutyát az “hozzám” vezényszóval vagy a kutya nevével hívja magához a kutyavezető. A kutyának örömmel, céltudatosan és közvetlenül kell a kutyavezetőhöz futni és előtte szorosan és egyenesen leülni. Az záró alapállás vezényszóra a kutyának közvetlenül a záró alapállásba kell mennie. A kutyát 3 másodperc kivárás után röviden meg lehet dicsérni. Különleges rendelkezés az FCI-IGP 1 esetében: A felvezető szakasz után a kutyavezető állva maradhat, majd a “feküdj” vezényszót adhatja, mielőtt eltávolodna a kutyájától.

Értékelési kritériumok:

Elsődleges elemek: A “feküdj” vezényszó végrehajtása, A kutya vezényszóra történő reakciója. A magabiztos nyugodt fekvés. A behívási vezényszóra történő reakció, a kutyavezetőhöz futás üteme és célirányossága. A kutyavezető előtti leülés kivitelezésének módja.

Másodlagos elemek: Alapállások a gyakorlat elején és végén, felvezető szakasz és figyelem a kutyavezetőre annak eltávolodása során. A záró alapállás kivitelezésének módja

A hibák közé tartozik

a bizonytalan, tétova vagy nem közvetlen lefekvés, a magabiztosság hiánya, a vezényszóra adott bizonytalan félelem stresszre utaló viselkedés és bizonytalan reakciók, a nyugtalan és figyelmetlen fekvés, valamint a kutyavezetőhöz való céltudatos befutás hiánya. Ezek a hibák a súlyuknak megfelelően csökkentik a gyakorlat értékét. Abban az esetben, ha a kutya leül vagy feláll, a gyakorlatért az összes pontszám legfeljebb 50%-át kapja.

Ha a kutya a második megismételt parancsra sem reagál a behíváskor, a gyakorlatot hiányos minősítéssel és 0 ponttal kell értékelni. Ebben az esetben a kutyát fel kell venni, és a vizsgaszint következő gyakorlatával kell folytatni.

Ha a kutya a második megismételt parancsra sem reagál a behíváskor, a gyakorlatot hiányos minősítéssel és 0 ponttal kell értékelni. Ebben az esetben a kutyát fel kell venni, és a vizsgaszint következő gyakorlatával kell folytatni.

Apporthozás sík talajon

Az apportfa súlya: FCI-IGP 1- 650 gramm,

Egy 4 méter széles és 4 méter hosszú négyzet alakú területet kell kijelölni 8 méterre a gyakorlat kiindulási helye mögött. A kutyavezető a starthelyzetből az apportfát ebbe a négyzetbe dobja. Ha az a kijelölt területen kívül esik, egy segítő (pl. vizsgavezető) Az apportfát a négyzet közepére helyezi. Mielőtt leteszi, egyszer röviden felemelve megmutatja. A segítő ezután eltávolodik a kutya munkaterületétől (képzeletbeli vonal a kiindulási helyzet mögött). Az apportírozás parancsát csak akkor szabad kiadni, amikor az apportfa nyugodtan fekszik. illetőleg, ha a segítő elfoglalta a számára meghatározott helyet.

A “Hozd” parancsra a kutyának közvetlenül az apportfához kell futnia, azt azonnal fel kell vennie, és közvetlenül a felvezetőhöz vinnie. Ezt a kifelé és a visszafelé úton is céltudatos, motivált tempóban kell végrehajtani. Az apportfát nyugodtan és határozottan a fogással kell tartania. A kutyavezetőhöz visszaérkezve vagy előtte ülve átvételre „felkínálni”. A kutya viselkedésében tükröződnie kell annak, hogy átadásra felkínálja a fát a kutyavezetőnek. A kutyavezető ezt követően 3 másodperc ideig vár majd az ereszd vezényszóval veszi el a kutyától a fát. További kb. 3 másodperces szünet után a kutyát a „lábhoz” vezényszóval a végső alapállásba kell rendelni. Az apportfát jobb kézben kell tartani, a kutyavezető karját lefelé kinyújtva. A gyakorlat végén a kutyavezetőnek Az apportfát a rendelkezésre álló állványba kell helyeznie.

Értékelési kritériumok

Elsődleges elemek: Az apport kivitelezése, egyenletesen motivált futás az apportfához és vissza a kutyavezetőhöz, szoros elé ülés. A kutyának az vezető előtt magabiztos és feszültségmentesen kell átadásra felkínálni, majd az ereszd vezényszóra készségesen átadnia az apportfát.

Másodlagos elemek: Az alapállások végrehajtása az elején és a végén. A záró alapállás kivitelezésének módja.

A hibák közé tartozik a motiválatlan viselkedés, a nem céltudatos kifelé és/vagy visszaút, a feszültségmentes és magabiztos viselkedés hiányának bármely formája, a helytelen apportfelvétel, az apportfa elejtése, a játék vagy az apport rágása, a felvezetőhöz történő beérkezéskor ütközés, a felvezető fizikai segítsége, mint például a terpeszállás, a szabályos kivitelezéstől történő bármilyen eltérés és a felvezető bármilyen segítsége.

Kiindulási pont az akadály és a ferde palánk előtt

A kutyavezetőnek az akadálytól és ferde palánktól távolsága legalább 4 méter kell, hogy legyen. A minimum távolságot meg kell jelölni. A kutyavezető megválaszthat nagyobb távolságot is.

2 ugrás az FCI-IGP 1 akadálynál. Az akadály méretei: magasság 100 cm, szélesség 150 cm.

A kutyavezető az akadály előtt, az akadálytól legalább 4 méteres távolságban veszi fel az alapállást. Az ül parancsot követően a kutyavezető az akadály másik oldalára megy, és az akadálytól legalább 5 méter távolságra áll. A bíró parancsára a kutyavezető a “Hopp” és a “hozzám” vezényszóval hívja a kutyáját. A kutyának erőteljes, magabiztos ugrással át kell ugrania az akadályon a felvezetőjéhez, és egyenesen, szorosan előtte kell ülnie. A lábhoz vezényszóra a kutyának közvetlenül a végső alapállásba kell mennie. Egy 3 másodperces időintervallum után a gyakorlatot ugyanígy megismételjük a másik irányba.

Értékelési kritériumok

Elsődleges elemek: Nyugodt ülés a vezényszó elhangzásáig, erőteljes és határozott ugrás az akadályon át és az elé ülésbe érkezés.

Másodlagos elemek: Az alapállás végrehajtása az elején és a végén. A záró alapállás kivitelezésének módja.

A hibák közé tartozik a tétova és erőtlen ugrás, az akadályérintés vagy arra történő rálépés, a helytelen alapállás, a kutyavezető irányába történő futás célirányosságának hiánya, a közeli vagy egyenes elé ülésben elkövetett hibák. A felvezető által adott segítségek.

Az értékelésre vonatkozó iránymutatások

Hozzáérés az akadályhoz: Legfeljebb 1 pont levonása

rátámaszkodás: Pontlevonás 2 pont

Az akadály felborítása: 5 pont levonás ugrásonként. Ha szükséges, az akadályt újra felállítják a visszaugráshoz.

Palánkmászás FCI-IGP 1

A kutyavezető az akadály előtt, az akadálytól legalább 4 méteres távolságban veszi fel a kezdő alapállást. Az “Ül” parancsot követően a kutyavezető átmegy a másik oldalra, és a palánktól legalább 4 méter távolságra áll. A bíró parancsára a “Hopp” és a “hozzám” vezényszavakkal hívja a kutyáját. A kutyának erős mászással kell a felvezetőhöz jönnie, és egyenesen előtte kell ülnie. Kb. 3 másodperc elteltével a kutyát a „lábhoz” vezényszóval alapállásba hívja.

Értékelési kritériumok

Elsődleges elemek: Erőteljes és határozott mászás a palánkon keresztül és a kutyavezető elé ülés.

Másodlagos elemek: Az alapállás végrehajtása az elején és a végén. A záró alapállás kivitelezésének módja.

A hibák közé tartozik a tétova és erőtlen mászás, a helytelen alapállás, a kutyavezető irányába történő mozgás célirányosságának hiánya. A kutyavezető előtt távol vagy ferde elé ülés, a felvezető által nyújtott segítségek.

Előre küldés fektetéssel

1.Rész: Kezdeti alapállás, felvezető szakasz, kifutás a jelzett irányba. A pontok 50%-a

2.Rész: A “feküdj” vezényszó bíró jelzésére történő végrehajtásra, végső alapállás. A pontok 50%-a

A 10-15 lépésnyi felvezető szakasz után a kutyavezető egyetlen “Előre” vezényszóval és ezzel egyidejű, egyszeri karjelzéssel előre küldi a kutyát, és megáll. A kutyának ezután céltudatosan, egyenes vonalban és gyors tempóban legalább 30 lépésnyit kell haladnia a jelzett irányba. A bíró parancsára a kutyavezető a “feküdj” vezényszót adja, mire a kutyának azonnal le kell feküdnie. A kutyavezető addig tarthatja a karját irányjelzéssel felfelé, amíg a kutya le nem fekszik. Ha a kutya nem hajtja végre a lefekvésre vonatkozó vezényszót, a kutyavezetőnek legkésőbb 3 másodperc múlva önállóan kell kiadnia az első ismételt vezényszót.

Ha ezt sem hajtja végre, a kutyavezető további 3 másodpercen belül szabadon adhat egy második plusz vezényszót. A bíró parancsára a kutyavezető odamegy a kutyájához, és megáll annak jobb oldalán. Kb. 3 másodperc múlva a kutyának az ülőparancsot követően gyorsan és egyenesen fel kell ülnie az alaphelyzetbe. Ezután a kutyával szabadon követésben a kutyavezető a “helyben maradás figyelemeltereléssel” gyakorlathoz vagy a gyakorlat sor befejezését jelentő lejelentkezéshez megy a bíróhoz.

Értékelési kritériumok

Elsődleges elemek: Közvetlen, egyenes és gyors előrefutás és a fektetés vezényszavára történő reakció és a fekvés végrehajtása.

Másodlagos elemek: Az alapállás végrehajtása az elején és a végén. A hibák közé tartozik a felvezető szakaszban való előre ugrálás, a nem határozott előrefutás, az oldalirányú eltérés, a tétova fekvés, a nyugtalan fekvés, az alapállások hibái és a felvezető által nyújtott segítségek.

Az értékelésre vonatkozó iránymutatások

A Kutya az első vezényszóra megáll, nem fekszik le, az 1. megismételt vezényszóra lefekszik: -1,5 pont

A Kutya az első vezényszóra megáll, nem fekszik le, a 2. megismételt vezényszóra lefekszik: -2,5 pont

A Kutya az első vezényszóra megáll, nem fekszik le, a 2. megismételt vezényszóra sem fekszik le:-3,5 pont

A Kutya csak az 1. megismételt vezényszóra áll meg, és lefekszik: -2,5 pont

A Kutya csak a 2. megismételt vezényszóra áll meg, és lefekszik: -3,5 pont

A Kutya a 2. megismételt vezényszóra sem áll meg: 0 pont

Amennyiben a Kutya az első vezényszóra lefekszik, de feláll, miután a bíró a kutyavezető részére engedélyezte a kutyához belépést, a kutya megállítására addig adható egy vezényszó, míg a Kutya és a Kutyavezető közötti távolság nem kisebb, mint 50%. Legfeljebb 5 pont levonására kerül sor.

Egyéb hibák a gyakorlat értékét tovább csökkentik.

Helyben maradás figyelemelvonással

A másik kutya felvezetése során a kell bemutatni a gyakorlatot figyelemelvonás mellett. A kutyát a bíró által kijelölt pozícióba helyezik a kiindulási helyzetből a “feküdj” paranccsal. A kutyavezetőnek ezután alábbiakban szereplő pozíciót kell felvennie a vizsga szintjétől függően:

FCI-IGP 1: A kutyavezető legalább 10 méterre áll a kutya látótávolságán belül, a kutyának mozdulatlanul kell feküdnie a kutyavezető bármilyen befolyása nélkül, amíg a másik kutya dolgozik. A bírói jelzésre a kutyavezető odamegy a kutyájához és megáll mellette a másik kutya “előre küldés fektetéssel” gyakorlata előtt. Az újbóli bírói jelzésre a kutyavezető az “Ül” hangparanccsal a záró alapállásba viszi a kutyáját. Majd a szabadon követéssel a meghatározott helyre megy és ott várakozik.

Értékelési kritériumok

Elsődleges elemek: fekvés ugyanazon a helyen, nyugodt viselkedés.

Másodlagos elemek: Az alapállás végrehajtása az elején és a végén.

A hibák közé tartozik a nyugtalan viselkedés, a kutyavezető segítsége, az alapállások hibái, a felállás

A hibák közé tartozik a nyugtalan viselkedés, a kutyavezető segítsége, az alapállások hibái, a felállás, a túl korai felállás vagy leülés, a fekvő helyzet elhagyása.

Ha 3 méternél nagyobb mértékben hagyja el a kijelölt helyet, a következő szabályok szerinti kötelező levonások érvényesek -50% plusz egyéb hibák.

FCI-IGP 1: A részleges értékelésre akkor kerül sor, amikor a másik kutya a harmadik gyakorlatot teljesítette. Ha a kutya elhagyja a kijelölt helyet és ülve vagy állva 3 méteren belül marad, 50%-os levonás jár.

Engedelmesség IGP1 B ágazat 2025